Dan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu

Današnji dan posvećen je sećanju na Srbe, Rome, Jevreje i sve žrtve stradale u masovnim zločinima na teritoriji okupirane Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata.

Zločin koji je počinjen tada, generacije pokušavaju da otrgnu od zaborava, kako žrtve ne bi ostale samo brojevi u knjigama i statistikama.

Važno je da znamo i prenosimo mlađim naraštajima šta se događalo na mestima pored kojih svakodnevno prolazimo, kao i ko su bili pojedinci čija imena nose voždovačke ulice i ustanove.

Veliki broj Roma iz Marinkove bare i sa Pašinog brda, kao i Jevreja i Srba, ilegalaca, revolucionara i antifašista odvođen je u sabirni logor „Topovske šupe“ na Autokomandi u Tabanovačkoj ulici, a zatim su zatvarani u logor Banjica, naveći koncentracioni logor na područiju okupirane Srbije.

Sestre Bukumirović po kojima je nazvan vrtić na Voždovcu, bile su pripadnice Narodnooslobodilačkog pokreta, a zbog svojih ilegalnih aktivnosti uhapšene su u kući u Mokroluškoj ulici i zatvorene u Banjičkom logoru. Srbijanka- studentkinja medicine i Jovanka- učiteljica streljane su u Jajincima 1944. godine, dok su Ružica i Vidosava i pored zatočeništva preživele rat.

Leontina Kraus, po ocu Hrvatica po majci Nemica, radila je do penzije kao učiteljica u Beogradu. Otvoreno se protivila režimu i pisala protestna pisma predsedniku Vlade. U jednom pismu je zahtevala da u zamenu za nju, puste najmlađeg logoraša osuđenog na smrt.

U Banjičkom logoru, tokom saslušanja, tražila je da se u njenom dosijeu pod stavkom nacionalnost navede da je Srpkinja. Streljana je u decembru 1943. godine u Jajincima.

U znak sećanja na nju jedna ulica u naselju Banjica nosi naziv Učiteljice Leontine Kraus.

Porodica Trajković uhapšena je jer je, ova apotekarska porodica, pomagala partizanski pokret lekovima i sanitetskim materijalom.

Otac Svetolik, majka Milena, sin Miroslav i kćerke Sloboda i Vera bili su zatvoreni u logoru na Banjici, a zatim ugušeni u pokretnoj gasnoj komori- dušegupki u maju 1942. godine.

Ulica porodice Trajković na Banjici i Ulica Slobode Trajković u naselju Medaković čuvaju uspomenu na ovu beogradsku porodicu.

Na Banjici ulice Milića Marinovića i Branka Bulata nazvane su po skojevcima koji su izvršili atentat na zamenika upravnika logora Banjica Đorđa Kosmajca, a koji su streljani na stratištu u Jajincima.


Dr Nenad Parenta i njegova porodica-roditelji, sestre Olga i Gordana i supruga, aktivno su učestvovali u pripremama za oružanu borbu. Nenad je organizovao bekstvo i prihvatanje nekoliko stotina zarobljenih vojnika iz privremenih nemačkih logora i mrežu stanova u kojima su se skrivali ilegalci. Uhapšen je i streljan u septembru 1941. godine.

Vrtić u Činovničkoj koloniji i ulica u Jajincima nose ime ovog narodnog heroja.

U Jajincima još nekoliko ulica nose imena revolucionara, ilegalaca i antifašista koji su stradali u ratnom Beogradu – Ulica Radomira Markovića, Ulica Janka Jankovića i Ulica Slobodana Jovića, a na Dušanovcu je to Ulica Todora Dukina.

Mnogo je ustanova i ulica na Voždovcu i u Beogradu ponelo imena rodoljuba koja su ilegalnim radom i stradanjem u Drugom svetskom ratu zaslužila spomen.

Gradska opština Voždovac i na današnji dan čuva sećanje na otpor i borbu protiv fašizma koju su vodili, jer je to naš dug i zalog za buduće generacije.

Izvor: Mesta stradanja i antifašističke borbe u Beogradu 1941–44. Priručnik za čitanje grada uredili Rena Rädle i Milovan Pisarri

Podelite vest: