Dan planete Zemlje -PLANETA PROTIV PLASTIKE

Svake godine, 22. aprila kada obeležavamo Dan planete Zemlje, podsećamo se da je potrebno hitno reagovati i raditi na zaštiti naše jedine planete.

Ove godine, fokus je na eliminaciji plastičnog zagađenja, koje predstavlja ozbiljnu pretnju za okeane, biljne i životinjske vrste i ljudsko zdravlje. Statistika potvrđuje da se svake godine na planeti proizvede više od 380 miliona tona plastike, od koje je polovina namenjena jednokratnoj upotrebi. Cilj je da se do 2040. godine smanji proizvodna plastike za 60%, čime bi se znatno umanjilo njeno negativno delovanje na prirodu.

Procena je da će, ukoliko se nastave dosadašnji trendovi, do 2050. godine u okeanima biti više plastike nego riba po težini. Istraživanja pokazuju i da mikroplastika već kontaminira gotovo sve izvore pitke vode širom sveta, što predstavlja ozbiljan rizik za zdravlje ljudi.

Globalno delovanje protiv plastičnog zagađenja je neophodno. Edukacija javnosti o zdravstvenim rizicima koje plastični otpad nosi, obavezivanje zemalja širom sveta na eliminisanje jednokratne plastike do 2030. godine, ograničavanje industrije tzv. brze mode, ulaganje u razvoj održivih materijala koji bi mogli zameniti upotrebu plastike u tekstilnoj industriji.

Pored globalnih inicijativa ovogodišnja tema „Planeta protiv plastike“ poziva svakog pojedinca da preduzme konkretne i jednostavne korake ka smanjenju upotrebe plastičnih proizvoda podstičući korišćenje platnenih torbi, višekratnih boca, paprnih kesa, kartonskih kutija i drugih prirodnih, obnovljivih materijala čime se smanjuje otpad i zaustavlja zagađenje.

Prihvatanjem inicijativa i promenom navika i načina života, pojedinci u velikoj meri svojim ponašanjem mogu doprineti stvaranju ekološki svesnijeg sveta, čiste životne sredine i zdrave budućnosti.

Podelite vest: