СВЕТСКИ ДАН МЕНТАЛНОГ ЗДРАВЉА ОБЕЛЕЖЕН ПАНЕЛ ДИСКУСИЈОМ „ПОМОЗИ МИ ДА ТИ ПОМОГНЕМ“

Удружење за помоћ особама са сметњама у развоју – Вождовац је  поводом  10. октобра Светског дана менталног здравља организовало панел дискусију ПОМОЗИ МИ ДА ТИ ПОМОГНЕМ на којој су о значају подршке породици за што квалитетнији живот особа са сметњама у развоју говорили заменица министра Министарства за бригу о породици и демографијупроф. др Сандра Грујичић, директор ОШ „Миодраг Матић“ др Зоран Р. Андрејић,  секретар Савеза МНРО Србије Маријана Тарановић Тодоровић, системски породични психотерапеут  Оливера Марковић, и Биљана Јанковић, родитељ детета са сметњама у развоју.

Окупљенима у Општини Вождовац добродошлицу су пожелели чланови Већа Бојана Јакшић, Ивана Бањац и Горан Ускоковић нагласивши да и на овај начин желе да пруже подршку у борби за очување и унапређење менталног здравља.

Рад Министарства представила је проф. др Сандра Грујичић истакавши да је оформљена посебна организациона јединица при Министарству за бригу о породици и демографију, за подршку породицама деце оболеле од ретких болести.

У сарадњи са другим државним институцијама и са удружењима пацијената, Министарство за бригу о породици и демографију бавиће се пружањем помоћи у остваривању потреба из система социјалне заштите, просвете, обезбеђивањем психолошке подршке пацијентима и њиховим породицама и доношењем мера за унапређење квалитета живота  породица са децом оболелом од ретких болести. Ова организациона јединица ће  имати представнике у свим комисијама и радним групама у којима се одлучује о изменама закона и другим стратешким документима везаним за ретке болести.

Др Зоран Р. Андрејић директор школе која се бави образовањем деце са церебралном парализом и вишеструким сметњама у развоју, говорио је о проблемима и потешкоћама са којима се родитељи и деца суочавају приликом поласка детета у школу, о облицима подршке који се нуде кроз систем образовања, као и да се током школовања континуирано ради на извчлачењу максимума постигнућа код сваког детета.

Секретар Савеза МНРО Србије Маријана Тарановић Тодоровић је представила програме подршке који се остварују кроз рад Удружења и нагласила  важности удруживања родитеља и стручњака.

О својим искуствима у раду са породицама и са којим се проблемима најчешће сусреће у раду са овом осетљивом групом говорила је Оливера Марковић системски породични психотерапеут. Она је истакла да је неопходна едукација на који начин родитељима саопштити вест да дете има инавлидитет.

Мајка дечака са сметњама у развоју Биљана Јанковић, сведочила о својим личним искуствима, који су јој облици подршке били доступни, а који би били потребни, а нису доступни.  Велики број присутних родитеља деце са сметњама у развоју изнео је своја искуства и проблеме са којима се суочавају као и низ предлога како унапредити и олакшати живот деце са сметњама у развоју и њихових породица.

Претходни чланак
МАМОГРАФСКИ ПРЕВЕНТИВНИ ПРЕГЛЕДИ
Следећи чланак
ПОЗИВ ГРАЂАНИМА ДА ОЧИСТЕ ДИМЊАКЕ