У поводу обележавања 45. година од смрти Раше Плаовића, нашег суграђанина, глумца, позоришног редитеља и педагога, управника Народног позоришта који је живео у близини Вождовачке цркве, посетили смо ову институцију културе са ученицима хора ОМШ „Петар Коњовић“ са Вождовца. То је била и својеврсна награда за младе музичаре који су се управо вратили са Међународног фестивала хорова у Херцег Новом на коме су освојили златну медаљу.
Захваљујући љубазној управи Народног позоришта, били смо у прилици да посетимо велику и малу сцену, фоаје и Музеј Народног позоришта. Кроз репрезентативно здање које баштини националну културу Србије од оснивања, 1868. године водио нас је директор Музеја Драган Стевовић. Упознао је младе уметнике са оснивањем ове куће коју је кнез Михаило Обреновић даровао свом народу. У то време зграда позоришта је била најлепша и највелелепнија у Београду. Балет, драма и оркестар простиру са на 18.000 квадрата и зграда је зидана по угледу на најимпозантију оперску кућу у свету, а то је стара зграда Миланске Скале. Александар Бугарски је био архитекта зграде Народног позоришта.
Млади уметници су имали част да изведу две хорске песме на великој сцени Народног позоришта и очарали су својим извођењем уметнике ове куће.
У сталној поставци Музеја ученици су видели оригиналне сценске костиме из представа и опере, балетске патике балерине светског гласа Маје Плисецкаје, креације Божане Јовановић велике даме светске костимографске сцене, документа која су била значајна за оснивање позоришта, портрете најзначајнијих позоришних редитеља и глумаца и мноштво драгоцених трагова о културним ствараоцима који су обележили културну сцену Србије.