ПРЕДСТАВЉЕНА БЕЛОРУСИЈА НА ВОЖДОВЦУ

У свечаној сали општине Вождовац данас је одржана манифестација „ДАНИ БЕЛОРУСИЈЕ НА ВОЖДОВЦУ“, у организацији ГО Вождовац и Амбасаде Републике Белорусије у Београду. Изложбу фотографија о Белорусији од Великог рата до данас, као и изложбу књига на српском, белоруском и руском језику, свечано су отворили председник општине Вождовац Александар Савић и Његова Екселенција амбасадор Републике Белорусије Владимир Чушев.

Председник Савић у говорном обраћању поздравио је уваженог госта и домаћина изложбе амбасадора Чушева, драге пријатеље из Белорусије и цењене посетиоце. „Са поносом могу да истакнем традиционално пријатељство српског и белоруског народа, које може бити узор другим европским народима. Томе је допринела добра међународна политика Владе Републике Србије коју води наш премијер Александар Вучић, а коју и ми, као одговорна локална самоуправа, следимо кроз овакве манифестације и друге видове сарадње. Општина Вождовац има низ година изузетну сарадњу са пријатељском Републиком Белорусијом, која је пружала хуманитарну помоћ и подршку Србији у време бомбардовања и зато желимо нашим искреним пријатељима да се захвалимо овом приликом. Током 1999. године, за време ратног стања у Србији, седиште Амбасаде Белорусије било је на територији општине Вождовац у ул. Војводе Тозе. Белорусија је упућивала хуманитарну помоћ Србији, док је после окончања ратног стања у августу 1999. године Белорусија угостила 60 деце из Београда и Краљева без накнаде.

Управо из тог разлога ми смо на Скупштини општини Вождовац на последњој седници донели одлуку да доделимо јавно признање – Повељу почасног грађанина Валерију Бриљову – бившем амбасадору Републике Белорусије у Србији и Владимиру Чушеву – амбасадору Републике Белорусије у Србији, за њихово хуманитарно и политичко деловање. Посебно поздрављам Марију Тишму, која је покренула ову пријатељску иницијативу између Амбасаде и општине Вождовац“ – рекао је Савић.

После пројекције филма „Белорусија у једном дану“ амбасадор Чушев отворио је изложбу и захвалио се на одлуци за одликовање, рекавши да је то за његову земљу велика част. „Настојаћемо да продубимо наше пријатељство са општином Вождовац. Изложба представља Белорусију у Првом светском рату и показује да је поред Србије и  Белорусија дала свој велики допринос победи. Ми смо упутили писмо градоначелнику главног града Белорусије и већ постоји одлука да  један  од највећих рејона града Минска буде партнерска, односно, побратимљена са општином Вождовац“ – истакао је Чушев.

Циљ изложбе је приказ стања територије Белорусије и њеног становништва у доба Првог светског рата, као и карактеристичних црта споменутог војног конфликта – „рововски рат“ и „хуманитарна катастрофа“. Овој манифестацији присуствовали су и народни посланик и председник посланичке групе за пријатељство са Белорусијом Драгомир Карић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Драган Тодоровић, државни секретар у Министарству културе и информисања Новица Антић, Душан Козарев заменик директора Канцеларије за КиМ у Влади РС, заменик директора народне библиотеке Белорусије Татјана Кузмињић, Милан Коњиковац, шеф делегације Министарства одбране РС, председница Друштва српско-белоруског пријатељства Драгана Кузмановић, као и многобројни гости.

На крају изложбе студенти Филолошког факултета Тијана Туларчевић и Љупка Јовановић, заједно са професорком Аном Наумовом, рецитовали су стихове из „Антологије Белоруске поезије“.

Претходни чланак
ЗАМЕНА СТАРИХ ЗДРАВСТВЕНИХ КЊИЖИЦА ОЛАКШАНА ГРАЂАНИМА ПОДАВАЛСКИХ НАСЕЉА
Следећи чланак
СВЕЧАНИМ ПРОГРАМОМ ОБЕЛЕЖЕН ДАН ОШ “ЗМАЈ ЈОВА ЈОВАНОВИЋ“