Светски дан климатских промена обележава се 4. новембра, када се, у циљу подизања свести o значају овог глобалног проблема, организују радионице, предавања и друге активности.
У Београду је почетком недеље одржана конференција „Дијалог о климатским променама – Kлиматски паметна партнерства у Декади акције” у склопу које се на националном нивоу разговарало о важним питањима из ове области, у сусрет глобалном самиту Уједињених нација – COP27 који ће бити одржан од 6. до 18. новембра 2022. године у Шарм ел Шеику у Египту.
Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић је навела да климатске промене изазивају велику материјалну штету у свим деловима света, чије последице осећају сви, додајући да је предстојећи самит COP27 важан, јер се очекује да ће се све земље ујединити око заједничког климатског циља, дефинисаног Споразумом из Париза.
“Србија је на националном нивоу повећала своју климатску амбицију за три пута у оквиру недавно усвојеног ревидираног Национално одређеног доприноса – НДЦ. Планирамо да до 2030. године смањимо емисије гасова са ефектом стаклене баште за 33,3% у односу на ниво емисија из 1990.године и то у свим релевантним секторима” рекла је Вујовић.
Према њеним речима, једна од најважнијих тема предстојећег самита COP27 јесте повећање финансирања за климатске промене, како би се на глобалном нивоу више улагало у пројекте прилагођавања на климатске услове.
“И Србији је потребно прилагођавање на климатске услове на свим нивоима, од грађана, преко локалних заједница, па до привреде која треба да искористи шансу и постепено прелази на зелене, односно циркуларне моделе пословања, што је у складу и са Зеленом агендом којој смо потпуно посвећени. Предуслов за то је прилагођавање регулативе, на чему убрзано радимо. Након усвојеног кровног Закона о климатским променама, министарство које водим тренутно ради и на доношењу сета прописа из ове области, попут Стратегије нискоугљеничног развоја и Програма прилагођавања на измењене климатске услове. Наша визија је да Србија буде нискоугљенично друштво са конкурентном и ресурсно ефикасном економијом. Ако наставимо да радимо заједно, уз подршку наших партнера, то је циљ који можемо да остваримо за квалитетан живот грађана у климатски отпорном друштву”, рекла је Вујовић.