КОМЕМОРАТИВНА СВЕЧАНОСТ ПОСВЕЋЕНА СТРАДАЛИМА У ЈАЈИНЦИМА

Државна комеморативна свечаност посвећена очувању сећања на убијене на стратишту у Јајинцима, почела је данас одавањем поште страдалима у Другом светском рату, а председник Србије Томислав Николић положио је венац на спомен обележје. Венац је положио у име Владе Србије, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања – Александар Вулин, заменик градоначелника Београда – Андреја Младеновић, председник Скупштине општине Вождовац – Александар Мирковић, представници дипломатског кора, СУБНОР-а, удружења грађана, и други.

На комеморативном скупу обратио се председник Србије Томислав Николић, као и преживели усташког логора – председник Удружења Јасеновац Милинко Чекић. Председник Николић поручио је приликом одавања поште страдалима у Јајинцима да Србија инсистира на миру и сарадњи у региону и читавом свету и апеловао на политичке чиниоце да свађе оставе иза нас. Он је додао да Србија жели да буде пуноправни члан Европске уније, али да никада неће признати независност Косова и Метохије.

„Апелујемо на све политичке чиниоце да свађе и историју оставе иза нас и да се окренемо сарадњи“, рекао је Николић, додајући да се Србија бори за право да сама бира пријатеље, као и против јасно исказане намере да поново буде увучена у сукоб у региону.

Николић је на скупу посвећеном очувању достојанственог сећања на убијене на стратишту у Јајинцима рекао да је Србија данас више од две деценије поштована и уважавана и да је посебна и обавезујућа борба била да се не дозволи ревизија историје у вези са узроцима Великог рата.

„Стогодишњица од његовог почетка је за нама, а наша одлучност и доследност спречила је да се на Србију свали историјска одговорност и изједначе све стране у кривици. Да смо дозволили да таква стигма падне на наше херојске претке, саучествовали бисмо у злочину и неправди огромних размера”, рекао је Николић.

PredstavaИстакавши да то није једина битка која се води, председник је рекао да је посебно важна битка за Косово и Метохију, да не дозволимо улазак самопрокламоване државе КиМ у Уједињене нације.

„Сећање на невине жртве које су заувек остале овде Србија брани и чува напредујући као држава и друштво, не одричући се идеја мира и слободе што су наше одређујуће речи – и из прошлости и у будућности подједнако”, истакао је председник Николић.

Државној церемонији присуствовали су и представници Владе Србије, Српске православне цркве, Војске Србије, представници Града Београда и општине Вождовац, дипломатски и војно-дипломатски представници бројних држава, представници Националног савета Рома, Савеза јеврејских општина, велики број ратних ветерана и потомака страдалих.

Поделите вест: