U okviru programa manifestacije „Dani evropske baštine“ na Voždovcu, građani su danas obišli prvi koncentracioni logor za Jevreje i Rome u Beogradu „Topovske šupe“ koji je postojao tokom Drugog svetskog rata i koji se nalazio na Autokomandi. U periodu od 22. avgusta 1941. godine, kada je počelo masovno hapšenje Jevreja u Beogradu i okolini, pa do 12. decembra 1941. godine, kada je ovaj logor prestao sa radom, bilo je smešteno oko 4.000 ljudi, najviše Jevreja iz Banata, a zatim i Roma. Posetioci su imali priliku da pročitaju pisma jevrejskog logoraša koja je slao porodici i koja se čuvaju u Muzeju žrtava genocida Beograd.
Priča kustosa o teškim stradanjima nastavlja se u Muzeju Banjičkog logora koji je posvećen uspomeni na zatočenike i žrtve koncentracionog logora Banjica (1941-1944) koji su formirale nemačke okupacione vlasti tokom Drugog svetskog rata. Prema sačuvanim knjigama evidencije zatvorenika, kroz njega je prošlo preko 23.500 lica, a njihov ukupan broj (sa neevidentiranim osobama) se procenjuje na oko 30.000. Sobe u kojima su boravili imale su različitu namenu. Najpre su sobe bile mešovite, sa zatočenicima različito odmerenih krivica, da bi zatim većinu činili osuđenici na smrt koji su čekali streljanje.
Građani su u okviru programa posetili i Spomen-park „Jajinci”, koji je podignut na lokalitetu vojnog strelišta koje su koristile oružane snage Kraljevine Jugoslavije, a koje je tokom Drugog svetskog rata postalo mesto najvećeg stradanja nedužnog stanovništva na teritoriji okupirane Srbije.
Za današnji program u organizaciji Jelene Gajić, članice organizacionog odbora manifestacije, zahvaljujemo se Muzeju žrtava genocida Beograd i Muzeju grada Beograda pod čijim okriljem je Muzej Banjičkog logora.