У оквиру програма манифестације „Дани европске баштине“ на Вождовцу, грађани су данас обишли први концентрациони логор за Јевреје и Роме у Београду „Топовске шупе“ који је постојао током Другог светског рата и који се налазио на Аутокоманди. У периоду од 22. августа 1941. године, када је почело масовно хапшење Јевреја у Београду и околини, па до 12. децембра 1941. године, када је овај логор престао са радом, било је смештено око 4.000 људи, највише Јевреја из Баната, а затим и Рома. Посетиоци су имали прилику да прочитају писма јеврејског логораша која је слао породици и која се чувају у Музеју жртава геноцида Београд.
Прича кустоса о тешким страдањима наставља се у Музеју Бањичког логора који је посвећен успомени на заточенике и жртве концентрационог логора Бањица (1941-1944) који су формирале немачке окупационе власти током Другог светског рата. Према сачуваним књигама евиденције затвореника, кроз њега је прошло преко 23.500 лица, а њихов укупан број (са неевидентираним особама) се процењује на око 30.000. Собе у којима су боравили имале су различиту намену. Најпре су собе биле мешовите, са заточеницима различито одмерених кривица, да би затим већину чинили осуђеници на смрт који су чекали стрељање.
Грађани су у оквиру програма посетили и Спомен-парк „Јајинци”, који је подигнут на локалитету војног стрелишта које су користиле оружане снаге Краљевине Југославије, а које је током Другог светског рата постало место највећег страдања недужног становништва на територији окупиране Србије.
За данашњи програм у организацији Јелене Гајић, чланице организационог одбора манифестације, захваљујемо се Музеју жртава геноцида Београд и Музеју града Београда под чијим окриљем је Музеј Бањичког логора.